Atrakcje Dębek

Dębki są niewielką, położoną nad Morzem Bałtyckim osadą rybacką i miejscowością letniskową, słynącą z niepowtarzalnego klimatu miejsca niezurbanizowanego i jeszcze niezatłoczonego nadmiarem turystów.

Osada leży na terenie Kaszub, na Wybrzeżu Słowińskim przy ujściu rzeki Piaśnicy do Morza Bałtyckiego. Niezurbanizowany obszar Dębek znajduje się w obrębie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a tuż przy wschodniej części osady fragment wybrzeża został wydzielony jako specjalny obszar ochrony Widowo. Nieco dalej na południowy wschód znajduje się Rezerwat Przyrody Piaśnickie Łąki.

Plaża w Dębkach

Główna atrakcja Dębek i jak mówią turyści oraz rankingi, najpiękniejsza plaża w Polsce ma ok. trzech kilometrów długości, co ze względu na rozmiar letniska sprawia, że nigdy nie występuje na niej tłok. Niesamowitą zaletą plaży jest jej rozmiar, gdyż od linii lasu do morza, czyli obszar piasku, miejscami jest szeroki na 108 metrów.

W zależności od miejsca przebywania w Dębkach do plaży pieszo dochodzi się najdalej w kwadrans, ale istnieje możliwość wypożyczenia pojazdów – meleksa, hulajnogi, skutera albo roweru. Nie każda jednak z prowadzących do plaży dróg nadaje się do poruszania się po niej środkiem lokomocji.

Do plaży prowadzi dziewięć wejść, o numeracji od 18. do 26.

Najmniej uczęszczane są wejścia 18, 20, 22 i 25, dość wąskie, ale za to niezwykle klimatyczne.

Wejście 19. jest najszersze i wyłożone kostką brukową, a więc wygodne dla wszystkich tych, którzy pragną na plażę czymś dojechać. Zarówno przy nim, jak i przy wejściu 23 można skorzystać z barów, a przy wejściu 19. znajduje się wieża widokowa, zwana Rybaczówką. Po dostaniu się na górę wieży schodami albo windą można z ok. 20 m wysokości podziwiać okolicę.

Chyba najbardziej lubianym przez letników wejściem jest 24. prowadzące do ujścia rzeki Piaśnicy. Tam zbierają się turyści, aby podziwiać urokliwe zachody słońca, a ich widok oraz fotografowanie się na tle morza stał się wręcz rytuałem każdego przyjezdnego.

Numer 21. to z kolei wejście na plażę ze słynnym beach barem „Kontener Dębki”, czyli doskonałym i bezpiecznym miejscem do imprezowania nocą na plaży. Oprócz organizowania zabaw nocnych bar działa również w ciągu dnia, oferując m.in. podziwianie widoków z tarasu na dachu przy dobrze schłodzonych trunkach. Odbywają się tu liczne imprezy oraz ewenty jak StreetArt, teatry uliczne, zawody sportowe i fitness. Przy wejściu 21. znajduje się także wypożyczalnia skuterów wodnych.

Położone nieco na uboczu i pełne tajemniczych zakrętów wejście numer 26. prowadzi w okolicę dębskiej plaży naturystów. Na dość rozległym obszarze plaży wyodrębnione zostało miejsce dla zainteresowanych całkowitym naturalnym stanem podczas zażywania kąpieli wodnych oraz słonecznych. Informacje o tym, jakie panują tam warunki oraz ewentualne uzgodnienia, można uzyskać od mieszkańców Dębek, oferujących usługi noclegowe. Wejście 26. zapewnia również wspaniałe widoki z lasu na morze ze stromych urokliwych wydm.

Symbolem plaży w Dębkach są jednak łodzie rybackie stojące na swoistej przystani rybackiej, jaką jest po prostu piasek. Łodzie można zobaczyć i sfotografować na plaży pomiędzy wejściem 18. a 19. Sam piasek jest również wart wspomnienia, ponieważ jest on wyjątkowo czysty, a dzięki temu bezpieczny dla zabaw dziecięcych.

Lasy i trasy rowerowe w Dębkach

Ponieważ miejscowość leży praktycznie w lesie, lasy są częścią Dębek. Rozciągają się na kilka kilometrów na wschód i zachód oraz nieco mniej na północ (plaża i morze) i na południe. Przez Dębki przebiega międzynarodowa trasa rowerowa R10, ale szlaków rowerowych jest znacznie więcej i nie spotka się na nich samochodów. Główny szlak jest bardzo szeroki i bezpieczny, a więc wymarzony dla wycieczek rodzinnych. Ponadto rowery można wypożyczyć na miejscu w Dębkach, nie trzeba więc zabierać na wakacje własnego. Rowerami można dojechać do Białogóry lub Karwi, odpowiednio po 8 km na zachód i wschód. Widoki podczas jazdy i już na miejscu są niezapomniane.

Oprócz szlaków rowerowych i pieszych, przez Dębki przebiegają również szklaki konne. W miejscowości Białogóra znajduje się stadnina koni, gdzie udzielane są lekcje jazdy konnej, a dla najmłodszych przejażdżki kucykami. Niezapomniane są przejażdżki konne po plaży, a konno dojechać można również do Żarnowca, miejsca niedokończonej budowy elektrowni atomowej.

Lasy to również grzybobranie, dlatego do Dębek warto się także wybrać jesienią. Są pełne grzybów, nikt się o nie wykłóca, a właściciele dębskich miejsc letniskowych chętnie wskażą, dokąd na grzyby wybrać się najlepiej.

Rzeka Piaśnica i kajaki w Dębkach

Sześć kilometrów krętej rzeki Piaśnicy stanowi bezpieczny tor spływów kajakowych dla dorosłych oraz dla dzieci pod opieką dorosłych. Spływ trwa ok. 2,5 godziny i można go zaplanować tak, aby dotrzeć nad morze w czasie zachodu słońca. Spływy kończą się krótkim rejsem po płytkim w tym miejscu morzu.

Inne atrakcje pobytu w Dębkach

Dębki oferują również inne atrakcje. W sezonie zawsze przybywa do Dębek wesołe miasteczko i chociaż corocznie rozkłada się w innej lokalizacji, to jest na tyle charakterystyczne, że trudno jest przegapić jego obecność.

Naprzeciw wejścia 24. znajduje się park linowy i chociaż przeznaczony głównie dla dzieci, to i dorośli mogą spróbować swoich sił, np. na 70-metrowej tyrolce. Najłatwiejsza trasa jest przygotowana dla najmłodszych, najtrudniejsza i najdłuższa ma za to ponad pół kilometra i zawiera aż 35 przeszkód oraz 6 zjazdów, z czego najdłuższy ma aż 70 metrów.

Dla dorosłych i dzieci lubiących dreszczyk emocji przygotowano również atrakcję zwaną Locked Houses, czyli Escape Room w starożytnej piramidzie. Z kolei dla tych, którzy się pragną wyciszyć, Dębki oferują całoroczne warsztaty garncarskie.

O wszystkich atrakcjach Dębek chętnie poinformują każdego letnika właściciele miejsc noclegowych, w których turyści się zatrzymają.

Miejscowości w pobliżu Dębek

Dębki leżą w powiecie puckim województwa pomorskiego i chociaż same w sobie są atrakcyjne, przy dłuższym pobycie można pokusić się o wypady do innych miejscowości.

W odległości 10 km od Dębek znajduje się dawna siedziba rodu von Krockow, czyli zamek w Krokowej. Obecnie jest to hotel, ale można go za niewielką opłatą zwiedzić. Ponadto wspomniana wcześniej Białogóra ze stadniną, czy Jastrzębia Góra, słynna z wysokiego na ponad 30 metrów klifu i niezapomnianych widoków na morze. Zawsze można również wybrać się na Przylądek Rozewie, do Władysławowa, a nawet do Trójmiasta, a potem powrócić do urokliwych Dębek na wypoczynek.